Simfoniskais orķestris

orkestris

Nozīmīgu vietu Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas ne tikai mācību procesā, bet arī nākamo profesionālo mūziķu vispusīgā izaugsmē ieņem simfoniskais orķestris.

Dārziņskolas audzēkņu simfoniskā orķestra darbība aizsākusies 1949. gadā, tā organizētājs un pirmais diriģents bija Dmitrijs Kuļkovs, konservatorijas alta un stīgu kvarteta klases docents. Savulaik to vadījuši tādi sava aroda meistari kā Jānis Hunhens, Arvīds Zvagulis (seniors), Vasilijs Sinaiskis u.c.. 70. gados tā nozīme izglītības darbā it kā mazinājās (nozīmīgāki bija skolas vijolnieku ansambļi), to  kamersastāvā kādu laiku vadīja pazīstamais Latvijas Valsts filharmonijas kamerorķestra diriģents Tovijs Lifšics.

Simfoniskais orķestris tika atjaunots 1991. gadā, kad diriģenta amatā tika aicināts Mendelis Bašs, pēc viņa orķestri  kādu laiku vada Māris Kupčs, bet  no 1993/94. mācību gada tā galvenais diriģents ir Normunds Vaicis.

 Pēdējās desmitgadēs EDMV simfoniskais orķestris kļuvis par skolas vizītkarti un sniedz koncertus Rīgā un citās Latvijas pilsētās, kā arī ārzemēs. Simfoniskā orķestra spēles apguve kļuvusi par skolas profesionālās izglītības programmas ļoti svarīgu sastāvdaļu, un, neskatoties un mainīgo sastāvu, orķestra mākslinieciskais līmenis ir audzis, uzstādot arvien augstākus mērķus. Skolas simfoniskajā orķestrī muzicē 58 – 65 visu vidusskolas kursu un pēc vajadzības arī 7. - 9. klašu audzēkņi. Mācību gada laikā orķestris iestudē pārsvarā trīs atšķirīgas programmas. Pēdējā laikā ieviesusies prakse mainīt diriģentus, lai audzēkņiem būtu iespēja iepazīt dažādus darba stilus un diriģēšanas skolas. Ar EDMV orķestri strādājuši Latvijas profesionālie diriģenti:  Normunds Vaicis, Andris Vecumnieks, Viesturs Gailis, Jānis Zirnis, Normunds Dreģis, Andris Veismanis.

Orķestra repertuārā ir gan baroka, klasicisma un romantisma mūzika, gan arī 20. gadsimta Rietumeiropas komponistu, kā arī latviešu skaņražu lielas un mazas formas darbi.

Vairākkārtīgi orķestris ar panākumiem viesojies Zviedrijā: gan kā pavadošais orķestris starptautiskajā jauno mūziķu konkursā Unga artister 2001, gan arī ar patstāvīgu programmu. Ir bijusi arī veiksmīga radoša sadarbība ar Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu, ar kuru kopīgi iestudēts Hermaņa Severīna Lēvenšelda balets Silfīda un Uģa Prauliņa balets Sniegbaltīte un septiņi rūķīši.

Dārziņskolas audzēkņu simfoniskais orķestris ir stabila, patstāvīga koncertējoša vienība Latvijas mūzikas dzīvē.

Visit www.fbetting.co.uk Review Betfair